Azərbaycan və BƏƏ XİN başçıları iqlim dəyişikliyi sahəsində əməkdaşlığı müzakirə ediblər [xfgiven_qirmizi] [xfvalue_qirmizi] [/xfgiven_qirmizi]
4-06-2024, 22:29
Azərbaycanın xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ilə Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin (BƏƏ) xarici işlər naziri Abdullah bin Zayed Əl Nəhyan arasında telefon danışığı olub.
Bu barədə BƏƏ Xarici İşlər Nazirliyi məlumat yayıb.
Məlumata görə, telefon danışığı zamanı BƏƏ ilə Azərbaycan Respublikası arasında ikitərəfli münasibətlər, eləcə də onların möhkəmləndirilməsi yolları müzakirə edilib.
Həmçinin Azərbaycanın bu ilin noyabrında BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) ev sahibliyi etməsi ilə əlaqədar iqlim sahəsində əməkdaşlıq məsələlərinə toxunulub.
BƏƏ Xarici İşlər Nazirliyi bu mühüm qlobal tədbirə uğurla ev sahibliyi etməsi üçün Azərbaycana ən xoş arzularını bildirib.
Tərəflər, həmçinin qarşılıqlı maraq doğuran regional və beynəlxalq məsələləri, Cənubi Qafqaz regionunda sabitlik və sülhün əsaslarının möhkəmləndirilməsi istiqamətində səyləri dəstəkləmək yollarını nəzərdən keçiriblər.