Bakıxanovda “görünməyən icazələr”: qanunsuz tikinti iddiaları, torpaq zəbtı və cavabsız suallar [xfgiven_qirmizi] [xfvalue_qirmizi] [/xfgiven_qirmizi]
Bakıxanovda “görünməyən icazələr”: qanunsuz tikinti iddiaları, torpaq zəbtı və cavabsız suallar
Bakı şəhərinin Sabunçu rayonu, Bakıxanov qəsəbəsində “Möcüzə” marketi ilə üzbəüz ərazidə aparılan tikinti işləri son zamanlar yerli sakinlər arasında ciddi narazılıq yaradıb. Söhbət iddialara görə qanunsuz zəbt edilmiş torpaq sahəsində inşa olunan ticarət obyektlərindən gedir.
Ümumi istifadə sahəsindən kommersiya obyektinə?
Sakinlərin bildirdiyinə görə, tikinti aparılan ərazi uzun illər ümumi məhəllə sahəsi kimi istifadə olunub. Ərazinin nə hasarlanması, nə də özəlləşdirilməsi barədə ictimaiyyətə vaxtilə hər hansı məlumat verilməyib. Lakin qısa müddətdə burada bir neçə ticarət təyinatlı obyektin tikintisinə başlanılıb. Bu isə haqlı olaraq sual doğurur:
Bu torpaq hansı hüquqi əsasla kommersiya dövriyyəsinə çıxarılıb?
Mülkiyyət və sahiblik iddiaları
Araşdırmalar zamanı əldə olunan məlumatlara görə, tikinti obyektlərinin Rasim Nəbiyevə məxsus olduğu iddia edilir. O, ictimaiyyətə “Bakıxanov-Çörək” zavodunun (“Sərham” MMC) baş direktoru kimi tanınır.
Burada vacib məqam odur ki, Rasim Nəbiyevin adı rəsmi sənədlərdə açıqlanmayıb, hər hansı dövlət qurumu bu məlumatı təsdiqləməyib,
tikintinin sifarişçisi barədə açıq məlumat yoxdur.
Bu qeyri-müəyyənlik isə şəffaflıq problemini daha da dərinləşdirir.
Qanunvericiliyin tələbləri nə deyir?
Azərbaycan Respublikasının qüvvədə olan qanunvericiliyinə əsasən:
Torpaq Məcəlləsi – torpaq sahəsinin zəbtini qadağan edir;
Şəhərsalma və Tikinti Məcəlləsi – layihə, icazə və ekspertiza olmadan tikintini qanunsuz sayır;
İnzibati Xətalar Məcəlləsi – belə hallarda cərimə və söküntü tədbirləri nəzərdə tutur.
Məsul qurumların cavabsızlığı
Sakinlərin sözlərinə görə, məsələ ilə bağlı Sabuncu Rayon İcra Hakimiyyətinə, Bakı Şəhər Memarlıq və Şəhərsalma Baş İdarəsinə,
Fövqəladə Hallar Nazirliyinə, yerli bələdiyyə strukturlarına
müraciətlər edilsə də, konkret cavablar verilməyib.
Bu susqunluq cəmiyyətdə belə bir fikir formalaşdırır:
Qanun hamıya eyni dərəcədə tətbiq olunmurmu?
Seçici nəzarət və sosial ədalət problemi
Azərbaycanda son illər kiçik qanunsuz tikililərin dərhal söküldüyü bir şəraitdə, ictimai ərazidə iri ticarət obyektlərinin inşası ciddi suallar doğurur. Sadə vətəndaşın kiçik əlavəsinə belə icazə verilmədiyi halda, bu miqyasda tikintinin davam etməsi seçici yanaşma şübhəsini gücləndirir.
SONDA: suallar cavabsız qalmamalıdır
Bu araşdırmanın məqsədi kimisə ittiham etmək deyil. Məqsəd torpaq sahəsinin hüquqi statusunun açıqlanması, tikinti icazələrinin təqdim olunması, qanun pozuntusu varsa, məsuliyyətin tətbiq edilməsidir.
İctimaiyyət cavab gözləyir. Çünki şəffaflıq olmayan yerdə etimad da olmur.
MÖVZU DİQQƏT MƏRKƏZİNDƏ SAXLANILACAQ.